Bloog Wirtualna Polska
Są 1 279 102 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Mrożek prawdziwy

środa, 22 kwietnia 2015 21:03

Baltazar.pngJan Błoński pisał o Mrożku, że nie potrafi on unieść treści w stanie naturalnym, ale dopiero w „ponadnaturalnym”. Że dopiero dziwaczność i groteska dają mu możliwość pełnego rozwinięcia tematu. Dla odmiany w „Baltazarze” odsłania nam się Mrożek naturalny. Pisarz mówi o sobie bez udziwnień i absurdu, za to bardzo wprost. Spokojnym, ascetycznym językiem opowiada o rodzinie, przyjaciołach, żonach. O emigracji i pisarstwie. Na koniec bardzo intymnie o udarze i afazji.

Tekst programowo pozbawiony groteski, ale nie poczucia humoru, zaskakuje. To zupełnie nowe doświadczenie dla każdego, kto wie, że Mrożek nie lubił afiszować się ze swoim życiem. Bo też „Baltazar” nie jest jednak modną, ekshibicjonistyczną lekturką, ale wynikiem terapii. Lekarka zaaplikowała mu spisywanie wspomnień po tym, jak autor przeszedł udar mózgu i stracił zdolność mówienia, pisania i pamięć. I tak krok po kroku wyłonił się Mrożek wsobny, bardzo prawdziwy.

„Baltazar” symbolicznie jest też nowym Mrożkiem, o czym pisarz mówi w tym tekście wprost. Oddziela siebie sprzed i po afazji. Dla mnie łączy wielkiego artystę z człowiekiem. Koniecznie!

Sławomir Mrożek, Baltazar. Autobiografia, Noir sur Blanc 2006


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Gra w kolory

poniedziałek, 03 listopada 2014 13:00

Podzielone krolestwo.jpg„Podzielone królestwo” jest siódmą książką Ruperta Thomsona, zaś pierwszą, która ukazała się po polsku. I dobrze, by przygodę z tym autorem zacząć od tej właśnie powieści. Pisarz kreśli w niej ciekawą opowieść o niedalekiej przyszłości Wielkiej Brytanii podzielonej na cztery strefy: sangwiników, choleryków, flegmatyków i melancholików. Reorganizacja ma być ratunkiem przez rosnącymi konfliktami rasowymi i eskalacją przemocy. Ten dziwny kraj poznajemy z perspektywy Thomasa Perry’ego, który powoli odkrywa prawdziwe oblicze podziału, a przy okazji sporo dowiaduje się o sobie.

Książka raz bawi do łez, raz trzyma w napięciu. Zdarza się, że zasmuca, a nawet przeraża. Thomson z wyczuciem połączył też różne konwencje – powieść futurystyczną, psychologiczną, miejscami awanturniczą, a w końcówce zdecydowanie sensacyjną. Ciekawe są też kreacje wyalienowanych bohaterów, choć nieco gorzej autor poradził sobie z opisem działania systemu. Jednak największą wartością tej pozycji jest ironiczne światło rzucone na podzielony świat. Miało być lepiej, a doszło do zbudowania nowego typu rasizmu – psychologicznego. Bardzo interesująca książka, która w swej sugestywności przypomina orwellowski „Rok 1984”.

Rupert Thomson, Podzielone królestwo, tłum. Andrzej Jankowski, Rebis 2005


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Lapidarium a la Redliński

poniedziałek, 03 marca 2014 17:23

bumtarara.jpgRedliński należy do tych zadziwiających pisarzy, którzy potrafią napisać wszystko. W dodatku za każdym razem w sposób zupełnie niepowtarzalny. Także na swoisty miszmasz, który znajdziemy w najnowszej książce pisarza – „Bumtarara”, składają się teksty niepodobne. Wśród nich znalazły się również formy dziennikarskie oraz wywiad, którego autor udzielił jakiś czas temu „Polityce”. Jednak to, co do tej pory stanowiło wartość Redlińskiego, tutaj jest bezładem.

Sugeruje wprawdzie podział na trzy etapy swej twórczości: przedamerykański, amerykański i poamaerykański, a wszystkie teksty łączy jeden wniosek: świat nie jest taki fajny, a Polska i Polacy wypadają już zwyczajnie blado.  Mam wrażenie jednak, że pisarz nie miał klarownego pomysłu na ten tomik. Całość wydaje się być efektem trywialnego przewietrzenia szuflady, które ma zastąpić podsumowanie twórczości.

„Bumtarara” czyta się wprawdzie nieźle - styl Redlińskiego to nawet w gorszych tekstach klasa sama w sobie. Jednak pławienie się w pesymizmie to za mało, by pokazać jakąś uniwersalną prawdę. Na dłuższą metę bywa to po prostu nużące.

Edward Redliński, Bumtarara, Prószyński i S-ka 2006


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Czarownice nad Słupskiem

wtorek, 10 grudnia 2013 20:48

baszta czarownic.jpgKrzysztof Kochański miłośnikom fantasy znany jest nie od dziś. Od lat pisze opowiadania i powieści, w których umiejętnie łączy konwencje, pomysły i różne światy. W dodatku ma świetne poczucie humoru. Nierzadko udaje mu się wyjść poza szablon gatunku, jednak bez szkody dla jakości swego pióra. Autor ma też szaloną wyobraźnię i co najważniejsze, niezwykłą łatwość tworzenia interesujących fabuł.

Zakręcona historia dzieje się w autentycznych realiach Słupska naszych czasów. Ale na tym kończy się zwykła codzienność. Lekko i dowcipnie Kochański przedstawia jedną z odsłon odwiecznej walki ze złem. Zgrabnie łączy rzeczywistość z kompletnym jej zaprzeczeniem. Całość ujmuje w zabawną formę, z ciętymi, niepozbawionymi humoru dialogami. W „Baszcie” możemy znaleźć wiele gatunków prozy popularnej – obok fantasy, trochę baśni, trochę detektywa i powieści obyczajowej. To wprost idealna propozycja na niezbyt zajęty wieczór. W dodatku przyjemna w lekturze.

„Baszta czarownic” to zgrabna warsztatowo powieść, która wciąga właściwie od pierwszej strony. Zdecydowanie nie nadaje się lekturę tuż przed snem. Niemożliwe jest bowiem zaśnięcie po przerzuceniu kilku stron. Chce się ją czytać dalej, aż do efektownego finału. Warto czasem oderwać się od rutyny dnia codziennego, by wejść w świat, gdzie prawa fizyki nie istnieją, domy znikają, a nad miastem niespodziewanie może pojawić się gryf.

Krzysztof Kochański, Baszta Czarownic, Wydawnictwo Mag, 2003


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Diagnoza: samotność

poniedziałek, 02 grudnia 2013 13:16

Szulkin_Epikryza.jpgWłaściwie nie wiem, czego spodziewałam się po książeczce Szulkina. Dramatu, prozy,  poezji? Chyba wszystkiego po trochu i... to dostałam. Teksty, które składają się na „Epikryzę” z powodzeniem mogą od razu trafić na scenę lub ekran. Jednocześnie, każdy z nich jest zgrabną fabularną całością. Ujawniają też niesamowity słuch autora na słowa, frazy,  ich brzmienie (rytm tych tekstów zdecydowanie wymaga oddzielnego smakowania). Spodziewałam się też zabawy formą. A nawet zbyt dużej zabawy formą. Na szczęście na tym poziomie czekało mnie miłe rozczarowanie. To, co formalnie uprawia Szulkin, jest trafione w punkt. I jeszcze jest treść przy okazji.

A o czym rzecz jest właściwie? O nieznośnej samotności, która doprowadza do obłędu, często dosłownie. O samotności opowiedzianej na trzy oddzielne głosy, które finalnie doprowadzają nas do podobnej diagnozy: na końcu jest przegrana okraszona depresją, porażką, rozczarowaniem. Trzy opowiadania dzieją się w trzech planach czasowych. Pierwszy „Ślimak” rozgrywa się w przyszłości, a bohaterem jest Człowiek bez Właściwości, któremu w życiu nic się za specjalnie nie przydarzyło.  Do czasu pojawienia się Kontrolera, który wydobywa z bohatera tony zgorzknienia, kompleksów i ślepą wiarę w system. Czysty Orwell przerobiony na „Proces” Kafki. Tylko tutaj każdy finalnie spada w upokorzenie.

W „Per procurze”, dziejącej sie obecnie, bohaterką jest aktorka Wieczna Dublerka. Rozhisteryzowany monolog co i rusz rwie się i zacina (stylizacyjne mistrzostwo świata), bo taka jest kondycja kobiety. Tuż przed całkowitym załamaniem. Bo odkrywa, że odgrywany przez nią fałsz, w dodatku uprawiany w zastępstwie innych, lepszych, to fałsz jej pustego, niespełnionego życia.  

Na koniec jest najlepszy moim zdaniem kawałek , czyli „Ucięta głowa czarownicy”. Taka bajeczka osadzonaw XIX wieku o Kajtusiu, który wie, że jesli czegoś mocno zapragnie, to się to stanie. A zapragnął pokazać wszystkim, że nie można go upokarzać. Nie spodziewajmy się dobrego końca. Ale spodziewajmy się zabawy w gombrowiczowskim stylu, ujawniającej się w kolejnych fantazmatach, zmieniajacych się w swoje przeciwieństwo. Doskonałe szaleństwo.

Lektura cokolwiek beznadziejna. Bo o ile nawet Kafka dawał iskierkę nadziei na lepsze, Szulkin nie zawraca sobie takimi "bajkami" głowy.  Groteska, surrealizm i czarny humorek wcale nie łagodzą bezpośredniego uderzenia między oczy, które trzykrotnie serwuje nam autor. Bardzo mocnego uderzenia. Mimo to albo właśnie dlatego warto zajrzeć do „Epikryzy”.

Piotr Szulkin, Epikryza, Korporacja Ha!Art, Kraków 2011


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

niedziela, 25 marca 2018

Licznik odwiedzin:  60 854  

O moim bloogu

"Pisanie mnóstwa książek czy artykułów nie jest dowodem mądrości czy energii, lecz tylko przyzwyczajeniem do siedzącego trybu życia", jak to słusznie zauważył  "fantast...

więcej...

"Pisanie mnóstwa książek czy artykułów nie jest dowodem mądrości czy energii, lecz tylko przyzwyczajeniem do siedzącego trybu życia", jak to słusznie zauważył  "fantastyk" Herbert George Wells. Gdyby w jego czasach istniały blogi - niewykluczone, że cytat byłby dłuższy o sześć liter. A skoro czytanie jest dodatkowym dowodem na to, że siedzenie jest miłe dla naszego gatunku, pisanie bloga o książkach (ich autorach i TFUrcach również) jest niczym innym jak pielęgnowaniem dobrych przyzwyczajeń.


Jak jest na „bookszpanie"? Cóż, zobowiązuję się do wyrażania sądów tylko własnych - zawsze subiektywnych, nierzadko złośliwych i czasem pod prąd. Obiecuję też eksponować moje gusta i guściki, i nie stronić od skrajności, gdy trzeba. Słowem, bez smętnych gadek i zastanawiania się, co ludzie powiedzą.

I to by było na tyle.

Agata Wiśniewska (agawska@wp.pl)

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 60854

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl